הרי הרוקי הקנדיים ומעבר להם

לפני מיליוני שנים הסתובבו דינוזאורים במזרח אלברטה, באזור המכונה באדלנדס הקנדי ליד דרמהלר שבו הערבה מפנה את מקומה לקניונים. לאורך הנסיעה של 29 קילומטרים נמצא קניון Horseshoe, קניון בצורת u החצוב בקרחונים המציג את השכבות השחוקות של אבן חול, בוץ, פחם וחימר. צפונה על כביש 838 נמצא קניון Horsethief אשר פורע מחוץ לחוק ששימש מחבוא בקומות בין קירות הסלע ונוף העמק מהנוף מרהיב. מדרום לדרמהלר על כביש 10 נמצא שביל הודו, שם ניתן לראות מקרוב היכן שחיקת אבן חול ואבן גיר יצרה ארובות מרשימות של תצורות סלע. בקצה שביל הדינוזאורים נמצא האתר ההיסטורי הלאומי של מכרות פחם אטלס, מכרה הפחם היעיל ביותר בקנדה וטיפת העץ האחרונה.

רק כמה רחובות ממרכז העיר קלגרי נמצא פורט קלגרי, שיש לו סיפור ארוך ועשיר לספר. בניית המבצר בשנת 1875 הייתה הולדת עיר חדשה. המוזיאון מציג חפצים המספרים את סיפורה של הערים מתחילות למקום שבו הוא נמצא כיום.

בהרי הרוקי הקנדיים יש ארבעה פארקים לאומיים שיסחפו אחד מהם ביופי בלתי פוסק. ג'ספר ובאנף נמצאים בצד המערבי של אלברטה ואילו קוטנאי ויוהו בצד המזרחי של קולומביה הבריטית.

ממש בלב הפארקים הלאומיים באנף וג'ספר נמצא עמוד השדרה של הרוקיס הקנדיים, The Icefield Parkway, העשיר בהיסטוריה ויופי טבעי. מסלול הפארק מקשר בין אגם לואיז וג'ספר אלברטה ומתפרש לאורך 232 ק"מ לאורך הפער היבשתי דרך פסגות ההרים הרוקי, שדות הקרח, מפלים מדורגים, אגמי טורקיז ועמקים סוחפים של יערות אורן עבים. השביל לא רק מלא בנוף שובה לב, אלא בית גידול אידיאלי לשפע של חיות בר שישאירו אחד מציץ מעבר לכל פינה.

הקדשת זמן לעצור כדי לעשות כמה ממסלולי ההליכה הקצרים בוודאי יתגברו בפליאה, כמו הטיול של 100 יארד למפלי Sunwapta או למפלי Athabasca, שם יש מספר גשרים לצפייה במפלים. טיול של 15 דקות ביער עבות עד לגובה הגבוה ביותר על הפארק בגובה 6,965 רגל, יוביל למקום בו נפתח הנוף לאגם פייטו היפה המשתרע על פני רצפת העמק עם פסגות הרים וקרחונים כרקע, או הליכה של רבע קילומטר עד קניון מיסטאיה שבו נהר נשחק סלע גיר ויצר נקיק צר. מקומות כמו שדות הקרח של קולומביה. טיול של 62 קילומטרים במעלה תלולה מציב אחד ממש למרגלות קרחון אתבסקה. ללא ספק, עבור אחד המטיילים ב- Icefield Parkway הוא לחוות את אחד האוצרות הלאומיים של קנדה ואת היעדים המתגמלים ביותר.

מה שהיה בעבר מאחז בקצה מסילת הרכבת הפסיפיק הקנדית הוא הכפר של היום, אגם לואיז כיום חלק מהפארק הלאומי באנף, עשיר במורשת ואגם טורקיז מעורר יראת כבוד עם הר ויקטוריה כרקע. עם שישה קרחונים המזינים את האגם שעומקו טוב יותר מ -230 רגל יצר מערכת אקולוגית עדינה. כדי ליהנות באמת מנופי האגם, צריך לעשות את שביל ההליכה לאורכו של האגם. בקצה האגם, השביל ממשיך במעלה צלע ההר לנופים נהדרים של נפילת מים מהמיס הקרחונים והיער שמסביב.

ממוקם בפארק הלאומי באנף הכפר באנף, חלק מאתר מורשת עולמית. באנף היא עיירת נופש קטנה היושבת בין הרי הרוקי שבה פסגות הר רנדל והר אשד משתלבות עם קו הרקיע. ברחבי הכפר ישנם מלונות בסגנון שאטו המעורבים במסעדות, חנויות מזכרות ובוטיקים. מסביב לפאתי הכפר מספר נסיעות נוף בפארק המוביל לאגמי טורקיז זוהרים שבהם שפע של חיות בר קוראות הביתה.

הפארק הלאומי קוטנאי במזרח קולומביה הבריטית מציע מגוון רחב של פלאי נוף, מקרחונים תלויים, פסגות הרים, קניוני שיש ועד לבריכות מינרלים חמות טבעיות. כאשר Kootenay Parkway פועל ממש במרכז הפארק לאורך 94 ק"מ (58 מייל), רבות מהאטרקציות הנופיות נמצאות במרחק הליכה קצר בלבד מהכביש המהיר. הנסיעה בת שעה תאפשר לגלות הפתעה חדשה בכל פינה.

במורדות המערביים של הרי הרוקי הקנדיים נמצא הפארק הלאומי יוהו, פארק עם פסגות הרים מסחררות, קירות סלע אנכיים ואחד המפלים הגבוהים השרופים בקנדה שבוודאי ירשימו את כולם. הליכה של 10 דקות ביער מובילה לבסיס המפלים שבהם אפשר להרגיש את הערפל הקריר במרחק של 50 מטרים החוצה. פארק זה מספק הצצה ייחודית לפלאי הטבע של קנדה. ממש על הכביש הטרנס קנדה נמצא מעבר בועט סוסים, הנקודה הגבוהה ביותר בכביש המהיר שבו אפשר להביט למטה למסדרון הרים מרהיב.


Source by Larry E West

About admin

Check Also

Victoria Falls – The Greatest Waterfall On Earth!

BASIC FACTS The Victoria Falls are on the Zambezi River, at the border between Zambia …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments